Alaettin Aslan'ın Kaleminden Nahçivan İzlenimleri

Bu hafta sonu bir kez daha gidiyorum; Nahçıvan'a  Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Ferudun Fazıl Özsoy ve “Başkanlar Kurulu Bölge Toplantısı” için bulunduğumuz Iğdır’dan toplantının bitiminde Nahcivan Özerk Cumhuriyeti Ali Meclis Başkanı...


Alaettin Aslan'ın Kaleminden Nahçivan İzlenimleri

BÜYÜLEYİCİ NAHÇİVAN

Bu hafta sonu bir kez daha gidiyorum; Nahçıvan'a  Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Ferudun Fazıl Özsoy ve “Başkanlar Kurulu Bölge Toplantısı” için bulunduğumuz Iğdır’dan toplantının bitiminde Nahcivan Özerk Cumhuriyeti Ali Meclis Başkanı, Türk dünyasının önemli bilge  liderlerinden  Vasif Talibov’un davetlisi olarak günübirlik Nahcivan gezisi çok verimli toplantı ve gezi yaptık. 

1992. den beri  bir çok kez gördüğüm Nahçıvan; eskimiş ev sokaklarıyla terk edilmiş bir kasaba görünümündeydi. Bugünkü Nahçıvan bambaşka bir şehir olmuş. Modern, çağdaş fakat millî, sakin bir huzur şehri. Küllerinden yeniden doğmuş, adeta yeniden kurulmuş. Eski Evler yenilenmiş, her tarafa. Geniş caddeler açılmış, pırıl pırıl, yepyeni binalar yapılmış, tarihî eserler Nahçivan Deyişile berpâ (restore) edilmiş. Fakat en önemlisi, mimari eser ve abidelerin çevresindeki alabildiğine açıklık. Hiçbir mimari eser ve anıt, hemen yanına yüksek binalar yapılarak boğulmamış. Meydanlar, parklar ve koruluklar, Aras'ın kıyısındaki bu tarihî şehri âdeta bir cennet hâline getirmiş. Nahçivan 2018. Yıllı İslam Ülkeleri Kültür Başkent’i İlan Edilmiş.Tarihi Kale içinde 2500 kişilik Modern Camii İnşaatı bitmek üzere Nahçivan’ Yadigar. 

Ha; Nuhun mezarı Nahçivan’da dua okuduk, ziyaret ettik. Biz hala Nuh Gemisini Dunya’ya tanıtamamaşız. Bizde Gemi Var, Bilgi , Belge, Müzesi Yok.Yalnız burada bir hakkı teslim etmeliyiz, Nahcivan Özerk Cumhuriyeti Ali Meclisi’nin Başkanı Vasif Talibov’un Nahcivan için yaptıkları, Nahcivan Özerk Cumhuriyeti, gün geçtikçe çehresini büyük oranda değiştiriyor ve modern bir özerk cumhuriyet   olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor. Bunu da Vasif Talibov yönetimine borçlu. Tarihi Nahçıvan kalesinde düzenlenen Bal festivalini , buradan Nahçıvan’da üretilen gıda ve inşaat sektöründeki ürünlerinin sergilendiği fuar alanını gezerken gururlanarak anlatan yetililerin geldiği noktayı gördüm.

Bu arada Nahçıvan Ali Meclis Basın Ve Halkla İlişkiler  İşlerinin Şube Müdürü Ulvi Hüseyinli, Nahçıvan   Cumhuriyetinin Devlet Televizyonu ve Radyosunun Müdürü Sahil Tahirli, Nahçıvan Matbuat şurasının Müdürü Rövşan Hüseyinov,  Şarq Kapsı Gazetesinin Baş redaktör muavini Ruaf Aliyev, Nahçıvan'a giden gazetecileri karşılayarak bir toplantı Yaptık.“mesleki işbirliğimizi nasıl geliştiririz “. Buda Hem Nahçivan’a hemde bölge basının birlikteliğini sağlayacak. Nahçıvan Devlet Televizyonu ve Radyosu, Neşriyat  Yayını Kuruluşu Daire Haber Müdürü Semet Çanbağşeyev,i çok sevdim, seninle birlikte, Nahçivan ve halkını çok seviyorum vesselam....