Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy İlimizi Ziyaret Etti

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere ilimize geldi. Bakan Sayın Ersoy Ahmed-i Hani Havalimanı’nda Valimiz Sayın Süleyman Elban ve diğer protokol üyeleri tarafından karşılandı.

15 Ekim 2018 - 13:21

Hava yolu ile Doğubayazıt ilçesine geçen Bakanımız Sayın Ersoy ve Sayın Valimiz kahvaltı programından sonra, Doğu'nun incisi İshak Paşa Sarayı’nı ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Yöresel folklor gösterisi sonrası İshak Paşa Sarayı hakkında bilgi alan, Bakanımız Sayın Ersoy kaval dinletisi dinledi.

İshak Paşa Sarayı ziyareti sonrası konuşan Bakanımız Sayın Ersoy, ’Güvenlik güçleri çok başarılı operasyonlarla sıkıntıları bertaraf ettiler. Huzur ve güven ortamı Ağrı’ya tekrardan geri geldi. Burada ticaretin ve onun paydaşı olan turizmin tekrardan canlanması gerekiyor. Bu kapsamda ön inceleme için geldik. Burası ile ilgili birkaç aylık bir çalışma yapacağız. Ağrı ile ilgili geniş bir eylem planı gerçekleştireceğiz. Burada kamulaştırma ile ilgili bir alan vardı onunla ilgili kararımızı da verdik. Burada çıkan ve sergilenemeyen birçok eser var bunun için burada bir müze yapacağız. Burayı turizm açısından tekrar bir cazibe merkezi haline getireceğiz. 2020’de Ağrı Dağı tekrar tırmanışa açıldığı zaman birbirlerini tamamlamış olacak. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimiz turizm açısından pozitif ayrımcılığı hak ediyorlar. Hem tanıtım hem planlamada bu gölgelere öncelik vereceğiz. Elimizden geleni yapacağız. Önemli olan Ağrı ve Doğubayazıt’ın hak ettiği ticari ve turizm ortamın tekrar geri getirilmesidir. İshak Paşa Sarayı’na ilk defa geldim ve çok etkileyici buldum’’dedi.

Bakan Sayın Ersoy ve Sayın Valimiz, Ahmed-i Hani Türbesini ziyarette bulunduktan sonra Ağrı Dağı eteğinde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Doğubayazıt temasları ardından il merkezine geçen Bakan Sayın Ersoy ve Sayın Valimiz İbrahim Çeçen Üniversitesi Konuk Evi’nde Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi.

Ziyaretleri sonrası Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, hava yolu ile ilimizden ayrıldı.

Bu haber 604 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..