• BIST 98.561
  • Altın 226,567
  • Dolar 5,8273
  • Euro 6,6958
  • Ağrı 29 °C

Kürt Türk Kavgası

Yılmaz Kahraman

KÜRT TÜRK
Yıllardan beri psikolojik baskılar, dış devletlerin kışkırtmaları, yada kısıtlanan bazı haklar sebebiyle, yıllardır Kürt, Türk düşmanlığından bahsediliyor; ama halbuki bu iki ırk yüzyıllardır dost ve kardeştir. Kız alıp vermişlerdir, dede olmuşlar, dayı olmuşlar, teyze olmuşlar. Velhasıl aynı etten, aynı tırnaktan birbirinden ayrılmaz birer parça olmuşlar. Bunları ayırmayı, birbirinden koparmayı kimsenin gücü yetmeyecektir. Kürt, Türk kavgası değil, aksine Kürt, Türk kardeşliği olacaktır.


16. Yüzyıldan bugüne kadar, yani Yavuz Sultan Selim döneminden, bugüne kadar bu kardeşlik hassasiyetle devam ediyor. Bakınız, Osmanlı dönemindeki 1912 ile 1918 yılları arasında aralıksız devam eden kanlı savaşlarda pek çok Kürt, Osmanlı ordusunda, düşmanlara karşı canla başla savaştılar. Trablusgarp, Yemen, Balkan ve birinci dünya savaşında, resmi dili Türkçe olan Osmanlı devletinde, Kürtler büyük bir sadakat ile savaştılar. Bu ne anlama geliyor yani kardeşliğin göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. 


Bizler kardeşlik hukukumuzu, çok iyi bilen, ideolojik baskılara rağmen asla taviz vermememiz gerekiyor. Tabiki hiç sevmediğim, hatta en nefret ettiğim şey, aşırı derecede Kürt yada Türk, farketmez. Aşırı milliyetçi kesimlerden nefret ediyorum. Hiçbir Kürt yada Türk, kendi seçimiyle, iradesiyle Kürt yada Türk seçmemiştir. Onları yaratan, onların asıl sahibi olan yüce Allah onlara farklı dil ve kültürde yaratmıştır. Bakınız Allah Teâlâ Kuran ı Kerim'de, bizlere şöyle buyuruyor, "Eğer siz aranızda dost olmazsanız yeryüzünde kargaşalık, fitne ve büyük bozgun çıkar" (Enfal Suresi) Başka bir ayette, "Ey iman edenler müminleri bırakıpda, kafirleri dost edinmeyin" (Nisa Suresi) Şunu çok iyi bilmeliyiz, Kürt Türk eşittir, pratikte bu budur, Kürt Türk kardeştir.


Şuan ortadoğuda çok büyük oyunlar dönüyor, kimse saflığa yatmasın, herkes herşeyi biliyor. Bugün Suriye'deki büyük güçlerin, YPG PYD ve diğer örgütlere yapmış olduğu silah yardımları hayra alamet değil, ABD, RUSYA, İNGİLTERE, v.s daha bir sürü ülke asla keyfi için ve Suriye'nin bağımsızlığı için bu destekleri vermiyor, büyük güçlerin çıkarları neyi gerektiriyorsa onu uyguluyorlar, Ortadoğuda kendine yer edinmek isteyen güçlerin, tek derdi petrol yer kaynakları, daha bir sürür kaynak için, ordaki azınlık güçleri maşa olarak kullanıyor, bunu iyi görmemiz lazım, onun için kafire asla güven olmaz. Şu husuta Allah Teâlâ şöyle buyuruyor: "Kafirler de birbirilerinin dostudurlar" (Enfal Suresi) İşte asla birbirimizi bırakıp, kafirleri dost edinmemeliyiz.

Türkiye'de bir Kürt sorunu var, kimse inkar etmesin. Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne kadar, devam eden bir Kürt sorunu var ve hala da, devam etmektedir. Çünkü zilan katliamı, Diyarbakır cezaevindeki katlimlar, işkenceler, bunlar gibi daha birçok olaylar, iğrençlikler, insan haklarını zedeleme gibi çok büyük zulümler oldu, bizler bunları örtbas edip kapatamayız. Sırf Kürtçe konuştuğu için yıllarca hapishaneye atılan insanlar oldu. Kürtçe şarkı dinledi diye, türlü türlü, işkencelere maruz kalmış insanlar var, hatta çok yakın dönemde, evine ekmek götürmek için gurbet ellere giden Kürt vatandaşlar, sırf Kürtçe konuştukları için, şarkı söyledikleri içim, aşırı milliyetçi, kardeşliği bilmeyen daha doğrusu insanlıktan nasibini alamamış kesimler tarafından darp edildiler, hakarete haksızlığa uğradılar, memleketlerine sürgün edildiler, işleri kazançları ekmekleri ellerinden alındı. Sözde ve fiili tacize uğradılar, bu tür ayrıştırım yapan hareketlerden kesinlikle kaçınmak gerekiyor. Her kesimin kardeşlik şuuruyla hareket etmesi gerekiyor, Kürtlerin de, bu ülkenin birer bireyleri oldukları unutulmamalıdır. Çanakkale'de Kürtlerde savaşmış şehit olmuşlardır, bu ülkeyi beraber kazandığımızı unutmamamız gerekiyor.

Şu dönemde atalarımızdan bize kalan, güzel ülkemize sahip çıkmalıyız. Türkiye üzerinde özellikle büyük güçler tarafından çok oyunlar oynanıyor, çok dikkatli ve göz açık olmalıyız. Bölmeye böldürmeye değil, aksine birleşmeye birleştirmeye çalışmalıyız. Hükümetin sürekli olarak bu konuda daha fazla aktif rol alması gerekiyor, mitinglerde, tv programlarında, hemen her platformlarda, sürekli olarak kardeşliğe vurgu yapması gerekiyor. 80 milyon insanın sıkıntılarına gerek sözde, gerekse yasalar çerçevesinde, her bir vatandaşın sorun ve sıkıntısını çözmesi gerekiyor. Ülkenin bir numaralı gündem maddesi olan Kürt sorununa barışçıl bir yaklaşımda bulunup, muhatap olarak da, Kürt halkını karşısına alması en isabetli karar olup onlarla çözümlenmesi konusunda anlaşması gerekiyor. Hükümetin gerekli tüm adımları hızlıca atıp, dosta güven düşmana korku verip, yüzyıllardır devan eden, Kürt Türk kardeşliğini daha da güçlendirmesi gerekiyor. Bizler halk olarak, ölümlerin olmadığı, huzurun barışın ve refahın hüküm sürdüğü,  Kürdüyle, Türküyle, Arabıyla, Lazıyla v.s her kesimden, din, dil, ırk, mezhep gözetmeksizin, 80 milyon vatandaşıyla, güçlü bir Türkiye olması temennisiyle dua ediyoruz. Kürt Türk kardeştir. Vesselam...

Bu yazı toplam 290 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Son Dakika Patnos Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05323083155