Patnos Nerede - Patnos Nereye Bağlı

Patnos nerededir? Patnos nereye bağlı? Patnos hangi ilimize bağlıdır? Patnos ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

25 Ocak 2019 - 09:43 - Güncelleme: 11 Şubat 2019 - 09:26

Patnos; Ağrı İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 3 bucağı (Dedeli, Doğansu, Sarısu), 84 köyü vardır. İlin güneyinde; kuzeyden Tutak ve Hamur, doğudan Van’ın Erciş, güneyden Bitlis’in Adilcevaz, batıdan Muş’un Malazgirt ilçeleriyle çevrilidir.

Büyük bölümü yayla düzlüklerinden oluşan ilçe topraklarına, dorukları sürekli kar ve buzlarla kaplı Aladağlar, kuzeydoğudan sokulur. Yükselti 3.000 m dolayındadır. Süphan Dağı’nın güneyden ilçe topraklarına giren bölümünde (kuzey yamaçları) İmamtepe’de yükselti 2.500 m’ye ulaşır. Deniz düzeyinden 1.500-2.000 m yükseltide, orta bölümde uzanan Patnos Ovası, düzlük bir alandır. Ova üzerinde yer yer tepeler (Ziyaret, Beyaztaş, Giresor) görülür. Patnos Ovası’nın birleşerek akan doğu ve kuzeydoğudaki küçük dereler, Murat Irmağı’na katılır. Doğu Anadolu’ya özgü sert kara iklimi egemendir. Yazlar kısa ve serin, kışlar uzun, soğuk ve kar yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 7-8°C, yağış tutarı 380-400 mm’dir. Bozkır bitkileri dışında doğal bitki örtüsü yoktur. Irmak boylarında yer yer kavak, söğüt ağaçları görülür. Tarım ve hayvancılık temel geçim kaynaklarıdır. Yaylalarda koyun, keçi beslenir.

Patnos Ovası’nın ortasında, Karakaya Deresi’nin bir kolu üzerinde, deniz düzeyinden 1.700 m yükseklikte kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 82 km uzaklıktadır.

Bu haber 755 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..