Alaettin Aslan

Alaettin Aslan

Alaettin Aslan

Memleket İsterim

11 Şubat 2019 - 09:08

MEMLEKET İSTERİM…

Değerli okurlar Hangi yaşta olursak olalım her birimiz “Bir elin nesi var iki elin sesi var“, “Birlikten kuvvet doğar“, “Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz“ gibi atasözleri duyarak büyüdük. yeri geldi bir dostumuzla birlikte ortak gerçekleştirdiğimiz bir başarıyı bu cümleler ile süsledik. Bu atasözlerinin hangi durumlar sonucunda ne zaman söylendiği bilinmese de, günümüzde farklı sektörlerdeki hemen hemen tüm kurumlar “birlik “ olmanın öneminin yeni farkına vardılar. Peki birlik olmak gerçekten bu kadar önemli midir? 

İçinde bulundukları toplumumun en sağlıklı biçimde şekillenmesi için, toplumu oluşturan bireylerin işbirliği ve iş bölümü yapmaları ve herkesin Üzerlerine düşen görevleri yerine getirmesi gerekmektedir. işbirliği; “ben” değil, “biz”e öncelik verilmesini temel ilke haline getirmiş, diğer insanlarla duygu, düşünce ve her çeşit olanağın paylaşılmasını gerektiren bir değerdir
Ağrı’mızın da başarısız olmasının  ana nedeni toplumumuzun iç dinamiklerinin birlikte hareket edemeyişleri birlik olamayışımız ve bencilliklerimiz. Ağrının içeride ve dışarıda  bir sürü sorunu var kentleşmek, yatırım,markalaşmak, işsizlik bunlara  neşter vurmak lazım acilen zaman geçmeden birlik olmamızda fayda var.

Ağrı’mızın da en büyük sorun ise "Ben"ciliktir. Herkes ben kazanayım, benim olsun, ben daha çok kazanayım, hepsi benimsözüm geçsin lider ben olayımın ” derdinde…
"Ben" yerine "Biz" olabilsek Ağrı Milliyetçisi, ağrı sevdalısı olabilsek bu sorunları konuşmuyor olurduk. Bugün Ağrı'nın geri kalmışlığının   en önemli nedeni Bencilik ve  "Biz" olmamızdır.
Biz olup Ağrı’yı uçuracak cinsten projelere acil ihtiyacımız var yapılanlara da sahip çıkmamız lazım köstek değil destek olmamız sahiplenmemiz ve onurlandırıp değer vermemiz lazım örneğin sayın  Valimiz Süleyman elban’ın yaptığı projeler sayın Valimiz  Süleyman Elban,devrim yaratı Ağrı’da çıta yükseltti, memleketimizin çehresi değişti YETMEZ.... 
Ağrı’nın Acilen siyasi  bir lidere ihtiyacı var lokomotif görevi üstlenecek halkı bütünleştirecek Ona göre davranacak, ona göre beklenti içinde olması  lazım,
Savcı Sayan, vali beyin çıtasına yaklaşırsak ne mutlu biz diyor ancak  kendisi, markalaşmak lazım diyor ağrıyı marka şehir yapalım şehrimiz Türkiye'nini Yıldızı olacak diyor kesinlikle  katılıyorum. Bu şehrin savcı beye savcı bey gibi düşünen liderlere ihtiyacı var.
Ağrı'nın öğle  estetik operasyonlarla düzeltilebileceği gibi aynı zamanda ..
Köklü bir değişime,dönüşüme ihtiyacı var.
Cilt gerdirme filan olmaz.
Deriyi komple değiştirmemiz gerekiyor.
Kanserli hücrelerin temizlenmesi gerekiyor artık.
Anjiyo kurtarmaz bizi...
Kalbe giden tüm damarların değişmesi gerekiyor.
Ama  asıl bu kente zarar verenleri  hatırlatmak lazım,halen memleket dışında  yada memlekette olup da memlekete sahip çıkmak anlamında kılını bile kıpırdatmayanların bu kayıtsız hali daha çok yakıyor canımı.
Başka şehirde oturan,lüks içinde yaşayıp bu kenti taciz  edenler aramızda gezdiği ve hala söz sahibi oldukları sürece huzur yok bizlere.Tercihler kişinin hür iradesiyle şekillenir.Saygı duymak gerekir. Ancak zekamızla alay edilmeye kalkışılırsa cevabı sert olur. Yaratılmak istenen ahlaksız algılar, şeytanı melek formatında sunmaya çalışmaktan öte gitmez Önce ahlak ve dürüstlük şart. Ama Dışarıdaki hemşehrilerimizin bu memlekete vememleketiyle faydalı olmak için çırpındıklarını gördükçe de memleket sevdalılarında varlığı beni bizi mutlu etmiyor değil.Memleket Sevgisi, herkeste mevcut olan ebedi prensiptir.Memleket Sevgisi olmayan tek bir insan yoktur. Fakat insan, bu sevgisini bencilce amaçlar için kullanmamalıdır. Bencillikten ve kişisel çıkarlardan sakınmalıyız ve büyük bir cesaretle ve inançla fedakarlık ruhunu geliştirmeliyiz. Yaşadığın, doğduğun ve doyduğun ve köklerinin olduğu  yere ihanet etmemektir memleket sevgisi.Çirkinleştirmek yerine güzelleştirmeye çalışıp, daha iyiye daha ileriye taşıma hevesidir memleket sevgisi.

Yazımı Cahit Sıtkı Tarancı şu sözleri ile bitirmek istiyorum.

Memleket isterim, ne başta dert ne gönülde hasret olsun. Kardeş kavgasına bir nihayet olsun…. HOŞCAKALIN

Bu yazı 1023 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar